Umělec hacknul Google Mapy a vytvořil neexistující zácpu

Google ve svých mapách nabízí užitečnou funkci indikující hustotu dopravy a s tím spojené dopravní zácpy. Smartphone má v podstatě každý řidič a Google tak pozná, jak rychle se pohybuje. Pokud se na nějaké komunikaci najednou pohybuje více telefonů pomaleji, je to signál dopravních problémů a komunikace změní barvu v oranžovou a červenou. Google tuto funkci spustil již v roce 2011 a v aplikaci ji aktivujete spuštěním vrstvy Provoz. Podobnou funkci nabízí již i Mapy.cz od Seznamu.

Umělá inteligence Googlu nějakým způsobem rozpoznává chodce od řidičů. Například podle rychlosti zaznamená váš „cestovní profil“, využívá informací o aktivitě displeje a tak pozná, zda třeba jedete v  MHD. Možná i pomocí gyroskopu zjišťuje, zda se telefon houpe v kapse. Přesný princip fungování ale znají zřejmě jen v Googlu.

Weckert příliš nepopisuje technikálie, jako spíše uměleckou stránku pokusu. Pravděpodobně však ani nepotřeboval 99 SIM karet, které by lokaci ještě zpřesnili. Stačí zapnuté GPS a internet například přes hotspot.

Most Michaelbrücke v centru Berlína se během krátké doby změnil na mapě v komunikaci s červenou barvou, které by se řidiči měli vyhnout. Pokud měl některý z řidičů zapnutou navigaci Googlu či Waze, pravděpodobně ho v ten moment vedla jinudy.

Simon Weckert využil víkendu a poloprázných ulic a s vozíkem šel místo chodníku po silnici. Je zajímavé, že to Google nedokázal detekovat jako, řekněmě anomálii náhle se zjevivších chodců (nebo autobus), zvlášťě když tyto telefony předtím nejely rychle.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *