EU vykopala válečnou sekeru. Googlu hrozí pokuta za devět miliard dolarů

Ilustrační foto

Evropská unie pokračuje v tažení proti technologickým gigantům z USA. Nad Microsoftem už vyhrála, teď se zaměřila na společnost Google. Ta podle Bruselu likvidovala konkurenci a za to má zaplatit pokutu až devět miliard dolarů. Ve středu začne v Lucembursku třídenní slyšení.

Článek

Píše se rok 2007, začíná spor mezi Evropskou unií a společností Microsoft. V tomto případě vystřelil první náboj tvůrce internetového prohlížeče Opera, který si stěžoval na nerovné podmínky. Americký softwarový gigant totiž propojil prohlížeč Internet Explorer s operačním systémem Windows a uživatelé se pak nepídili po tom, jestli neexistuje k Exploreru alternativa. Soud EU dal Evropské komisi za pravdu a Microsoft musel platit a dát uživatelům na výběr.

Opera se ale dlouho neradovala, jejího vydřeného vítězství mezitím využil Google se svým prohlížečem Chrome a na Operu, stejně jako na Explorer, zbyly jen skalní fanoušci.

Ale pozornost Evropské komise se pak obrátila právě ke Googlu. V roce 2010 rozběhl Brusel spor s americkou společností kvůli ochranným známkám, v dalších letech kvůli zneužívání dominantního postavení. A do třetice udělila pokuty za nespravedlivé propojení aplikací se softwarem Android a za maření konkurenční reklamy.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/eu-vykopala-valecnou-sekeru-googlu-hrozi-pokuta-za-devet-miliard-dolaru-88716

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *