Umělec hacknul Google Mapy a vytvořil neexistující zácpu

Google ve svých mapách nabízí užitečnou funkci indikující hustotu dopravy a s tím spojené dopravní zácpy. Smartphone má v podstatě každý řidič a Google tak pozná, jak rychle se pohybuje. Pokud se na nějaké komunikaci najednou pohybuje více telefonů pomaleji, je to signál dopravních problémů a komunikace změní barvu v oranžovou a červenou. Google tuto funkci spustil již v roce 2011 a v aplikaci ji aktivujete spuštěním vrstvy Provoz. Podobnou funkci nabízí již i Mapy.cz od Seznamu.

Umělá inteligence Googlu nějakým způsobem rozpoznává chodce od řidičů. Například podle rychlosti zaznamená váš „cestovní profil“, využívá informací o aktivitě displeje a tak pozná, zda třeba jedete v  MHD. Možná i pomocí gyroskopu zjišťuje, zda se telefon houpe v kapse. Přesný princip fungování ale znají zřejmě jen v Googlu.

Weckert příliš nepopisuje technikálie, jako spíše uměleckou stránku pokusu. Pravděpodobně však ani nepotřeboval 99 SIM karet, které by lokaci ještě zpřesnili. Stačí zapnuté GPS a internet například přes hotspot.

Most Michaelbrücke v centru Berlína se během krátké doby změnil na mapě v komunikaci s červenou barvou, které by se řidiči měli vyhnout. Pokud měl některý z řidičů zapnutou navigaci Googlu či Waze, pravděpodobně ho v ten moment vedla jinudy.

Simon Weckert využil víkendu a poloprázných ulic a s vozíkem šel místo chodníku po silnici. Je zajímavé, že to Google nedokázal detekovat jako, řekněmě anomálii náhle se zjevivších chodců (nebo autobus), zvlášťě když tyto telefony předtím nejely rychle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *