Česko vydává upozornění před používáním softwaru a hardwaru z Ruska

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal krátké prohlášení, ve kterém reaguje na údajně časté dotazy ohledně bezpečnosti používání softwaru a hardwaru z Ruska.

Dlouhodobě se například spekuluje o bezpečnosti softwaru od společnosti Kaspersky Lab, jejíž zakladatel a ředitel má blízko k ruské vládě.

Vyjádření NÚKIBu zní takto:

Dlouhodobě vyhodnocujeme možná rizika spojená s produkty, jejichž vývoj či výroba probíhá v Rusku a dalších zemích, jejichž legislativa umožňuje zpravodajským službám a silovým složkám daného státu narušit důvěrnost, dostupnost či integritu uchovávaných nebo zpracovávaných dat u společností, které se nacházejí v jejich jurisdikci.

V případě Ruské federace jsme doposud neměli dostatečnou informační jistotu k tomu, abychom vydali zákonné opatření, které by omezovalo možnosti použití těchto produktů v systémech regulovaných zákonem o kybernetické bezpečnosti.

Přesto však upozorňujeme uživatele těchto produktů na možnosti, které Ruské federaci dává jeho legislativa (viz výše). Současně upozorňujeme, že izolace Ruska může mít dále vliv na poskytování podpory uživatelům, což se týká zejména bezpečnostních aktualizací a zveřejňování informací o nových hrozbách. Upozorňujeme na potřebu zohlednit výše uvedené skutečnosti v analýze rizik.

Zdroj: https://www.lupa.cz/aktuality/cesko-vydava-upozorneni-pred-pouzivanim-softwaru-a-hardwaru-z-ruska/

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.