Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Přes 5 800 turbín větrných elektráren nyní provozovatel není schopen na dálku ovládat a spravovat. V případě problémů musí být ke každé z nich vyslány servisní týmy. Začátek výpadku se shoduje se startem ruské invaze na Ukrajinu.

V současné době je přerušena vzdálená správa a údržba tisíců větrných elektráren v Německu. V případě poruchy musí týmy navštívit jednotlivá zařízení. Masivní narušení evropského satelitního spojení omezuje provoz tisíců větrných turbín ve střední Evropě. Deníku Handelsblatt to v pondělí potvrdil velký německý výrobce větrných turbín Enercon.

Jako 5 Temelínů

Postiženo je dálkové monitorování a řízení 5 800 systémů o celkovém výkonu jedenáct gigawattů. To odpovídá přibližně pětinásobku výkonu bloků jaderné elektrárny Temelín. Zatím není jasné, zda jsou postiženy i systémy jiných dodavatelů.

Obrázek: Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Větrné elektrárny jsou často v místech, kde je satelitní připojení jediným možným způsobem. Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že systémy jsou součástí kritické infrastruktury, ohlásila společnost Enercon incident Spolkovému úřadu pro bezpečnost informací (BSI). Společnost uvedla, že je v úzkém kontaktu s úřady. To potvrdil i mluvčí BSI: „Jsme informováni, jsme v kontaktu se Spolkovým úřadem pro sítě a snažíme se situaci vyhodnotit.

Společnost Enercon zdůraznila, že systémy jsou stále v provozu a že v současné době nehrozí žádné nebezpečí. Až do vyřešení problému poběží v automatickém režimu a měly by se regulovat automaticky. Není je však možné využít k vyvažování výkonu v síti. V případě silného větru by se tak elektrárny automaticky odstavily. Dálkový přístup však již není možný, a proto musí výrobce turbín z Aurichu v případě poruchy vyslat své servisní pracovníky, aby jednotlivé systémy zkontrolovali. Společnost aktivně pracuje na odstranění problému.

Zdroj: https://insmart.cz/vetrne-elektrarny-nemecko-hack-vypadek/

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.