Policie nemůže k bitcoinům. Ať dá polovinu zlodějovi, navrhuje expert

Policie nemůže k bitcoinům. Ať dá polovinu zlodějovi, navrhuje expert

Němečtí vyšetřovatelé mají problém. Před více než dvěma lety zkonfiskovali bitcoiny, které mají nyní hodnotu přes 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Ale nemohou se k nim dostat.

Balík 1700 bitcoinů zabavili podvodníkovi, který je těžil z cizích počítačů. Ani po více než dvou letech, kdy zločinec seděl ve vězení, se policistům nepodařilo prolomit heslo k digitální peněžence ani ho získat od pachatele, píše agentura Reuters.

Aby člověk mohl disponovat bitcoiny, musí se nejprve pomocí hesla dostat do své digitální peněženky. „Ptali jsme se ho, ale nepromluvil,“ řekl agentuře vyšetřovatel z bavorského města Kempten Sebastian Murer.

Podle tuzemského odborníka na kryptoměny Jana Lánského existuje několik způsobů, jak se lze k ukradeným bitcoinům dostat. „První je, že se policie bude dále pokoušet heslo k digitální peněžence prolomit. Když se jí to však ani po takové době nepodařilo, dávám této variantě zhruba jen pětinovou šanci,“ říká Lánský pro Seznam Zprávy Byznys.

Podle něj však existuje ještě třetí způsob, jak se k obrovskému jmění dostat. „Stačilo by, kdyby si pachatel pamatoval svůj soukromý klíč, pak by nepotřeboval mít v ruce digitální peněženku. Ačkoliv je to celkem jednoduché, stačí si pamatovat jen 12 slov reprezentujících tento klíč, tak to málokdo dokáže či dělá,“ podotýká Lánský.

Podle něj by pak stačilo pár let počkat a až by opadl zájem policie a médií, mohl by si pachatel peníze někde v úkrytu vybrat. „Zločinci ale obvykle nebývají příliš sofistikovaní experti. Většinou to jsou lidé, kteří se snaží k bitcoinům rychle dostat a utratit je. Když to pachatel neudělal, dávám této cestě jen pětiprocentní šanci,“ dodává Lánský.

Hodnota digitální měny bitcoin za poslední dva roky významně posílila. Na začátku letoška vzrostl na rekordní hodnotu 42 000 dolarů (téměř 900 tisíc korun), nyní se na burze Bitstamp prodává za zhruba 38 000 dolarů (asi 814 000 korun).

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/policie-nemuze-k-bitcoinum-at-da-polovinu-zlodejovi-navrhuje-expert-141085

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *