EU neomezí použití kamer s rozpoznáním obličejů

V posledních měsících se hojně psalo o instalaci (či možnosti instalace) kamer napojených na systém rozpoznávající obličeje v řadě evropských velkoměst – v Londýně, Moskvě, Praze…

V souvislosti s tím se často objevovala zpráva, že alespoň v unijních státech nebude situace tak žhavá, neboť Evropská unie chystá zákaz použití podobných systému, dokud nebude připravena patřičná legislativa, která vymezí mantinely. Zkrátka co je ještě právně v pořádku a co je již za čárou. Tato informace ale již není aktuální. 

Evropská komise se rozhodla ze zákazu vycouvat a žádné právní omezení pro použití kamer s rozpoznáním obličejů připravovat nebude. Namísto toho nechá na členských státech, jestli (a případně jak) budou použití této technologie regulovat samy.

U nás se o nasazení takového systému začalo hovořit loni v listopadu, premiéra se měla konat v Praze. Po určitých politických třenicích ale ministerstvo vnitra zařadilo zpátečku a prohlásilo (jak v případě podobných negativních reakcí bývá typické), že ve skutečnosti bylo pouze cílem vyvolání diskuze, nikoli nasazení systému. Policie ale později prohlásila, že má na instalaci systému nadále zájem.

K takové možnosti se spíše negativně postavil Úřad pro ochranu osobních údajů, který upozornil na rizika zásahu do práv a svobod dotčených osob. Pražská policie proto bude hledat schůdné řešení v rámci konzultace (či konzultací) se zmíněným úřadem.

V současnosti je na území České republiky systém na rozpoznávání obličejů požíván pouze na ruzyňském letišti, kde zpracovává data ze 145 kamer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *