EU neomezí použití kamer s rozpoznáním obličejů

V posledních měsících se hojně psalo o instalaci (či možnosti instalace) kamer napojených na systém rozpoznávající obličeje v řadě evropských velkoměst – v Londýně, Moskvě, Praze…

V souvislosti s tím se často objevovala zpráva, že alespoň v unijních státech nebude situace tak žhavá, neboť Evropská unie chystá zákaz použití podobných systému, dokud nebude připravena patřičná legislativa, která vymezí mantinely. Zkrátka co je ještě právně v pořádku a co je již za čárou. Tato informace ale již není aktuální. 

Evropská komise se rozhodla ze zákazu vycouvat a žádné právní omezení pro použití kamer s rozpoznáním obličejů připravovat nebude. Namísto toho nechá na členských státech, jestli (a případně jak) budou použití této technologie regulovat samy.

U nás se o nasazení takového systému začalo hovořit loni v listopadu, premiéra se měla konat v Praze. Po určitých politických třenicích ale ministerstvo vnitra zařadilo zpátečku a prohlásilo (jak v případě podobných negativních reakcí bývá typické), že ve skutečnosti bylo pouze cílem vyvolání diskuze, nikoli nasazení systému. Policie ale později prohlásila, že má na instalaci systému nadále zájem.

K takové možnosti se spíše negativně postavil Úřad pro ochranu osobních údajů, který upozornil na rizika zásahu do práv a svobod dotčených osob. Pražská policie proto bude hledat schůdné řešení v rámci konzultace (či konzultací) se zmíněným úřadem.

V současnosti je na území České republiky systém na rozpoznávání obličejů požíván pouze na ruzyňském letišti, kde zpracovává data ze 145 kamer.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *